O obci

Základní údaje o obci

Obec Kundratice leží 12 kilometrů severovýchodně od Velkého Meziříčí a 2 kilometry severovýchodně od Křižanova v nadmořské výšce 503 metrů. Domy jsou roztroušeny podél potoka Libochůvka a také podél silnice směřující z Křižanova do Horní Libochové.

Obec, ve které žije 189 obyvatel, se rozkládá na území Křižanovské vrchoviny s typickými zalesněnými hřbety. Několik vrchů také nalezneme v okolí Kundratic.

V katastru obce, který má rozlohu 419 hektarů, se nachází celá řada rybníků. Jsou to například rybníky Rozkoš, Nebohý, Šalbabík, Práškovský a Špitálský. I přímo v obci byl kdysi velký rybník Mahlů.

Číst více...

Památky a přírodní zajímavosti

kaplicka-se-zvonickouKaplička se zvoničkou z 19. století s malým oltářem se nachází na návsi.

 

kaplicka-dreveny-krizVedle stojí dřevěný kříž s trnovou korunou, který byl obnoven v roce 1998. Nedaleko od kříže, ve stínu stoletých lip, je postaven pomník padlým v 1. světové válce. Naproti přes silnici se nachází požární zbrojnice.

 

smirci-kamenZa pozornost stojí smírčí kámen stojící v lesíku za rybníkem Špitálským. Je na něm vytesán gotický kříž. Kámen, původně rozlomený na dvě poloviny, je dnes zrekonstruován.